Ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je prisutnost policajaca u školama neupitna te da će školski policajci brinuti o sigurnosti učenika i nastavnika u svakoj školi u Srbiji. Ova mjera je uvedena nakon tragičnog događaja u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar, te je ostala na snazi unatoč tvrdnjama roditelja da mnoge škole neće imati svoje policajce.
„Situacija na terenu je drukčija od onoga što govori ministar Dačić,“ upozoravaju sindikati policajaca. Prema njihovim riječima, u nekim školama nema dovoljno policijskih službenika kako bi se osigurala sigurnost učenika i osoblja. Sindikati također ističu da je potrebno poboljšati suradnju između policije i škola kako bi se spriječile incidenti i reagiralo na vrijeme u slučaju potrebe.
Ministar Dačić je u svom obraćanju istaknuo važnost prisutnosti policajaca u školama, naglašavajući da je njihova uloga ključna za osiguranje mirnog okruženja za učenike i nastavnike. On je također dodao da će Ministarstvo unutarnjih poslova poduzeti sve potrebne korake kako bi se osigurala sigurnost u školama i spriječili mogući incidenti.
Roditelji, s druge strane, izrazili su zabrinutost zbog nedostatka policijske zaštite u školama te tvrde da su im školski dužnosnici rekli da njihove škole neće imati školskog policajca. Oni su tražili odgovore od nadležnih institucija i zatražili hitno rješavanje ovog problema kako bi se osigurala sigurnost njihove djece.
Nedavna tragedija u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar podsjetila je javnost na važnost sigurnosti u obrazovnim ustanovama te je potaknula raspravu o potrebi prisustva policije u školama. Mnogi stručnjaci ističu da je školska policija ključna za prevenciju nasilja, rješavanje sukoba među učenicima te pravovremeno reagiranje u slučaju hitnih situacija.
Vlada je osnovala Povjerenstvo za sigurnost u školama koje će se baviti ovim pitanjem te predložiti konkretne mjere za poboljšanje sigurnosti u obrazovnim ustanovama. Ministarstvo obrazovanja također radi na razvoju programa edukacije o sigurnosnim pitanjima za učenike i nastavnike, kako bi se podigla svijest o važnosti sigurnosti u školama.
Školski policajci su obučeni za reagiranje u različitim situacijama, uključujući nasilje, zlostavljanje, droge i druge oblike kriminala. Njihova prisutnost u školama može pružiti osjećaj sigurnosti učenicima i osoblju te ih zaštititi od potencijalnih prijetnji. Ova mjera je pozitivno ocijenjena od strane stručnjaka za sigurnost, koji ističu da je ključno ulagati u preventivne mjere kako bi se osigurala sigurnost u obrazovnim ustanovama.
Ipak, sindikati policajaca upozoravaju da je potrebno osigurati dovoljan broj policijskih službenika u školama te poboljšati suradnju s lokalnim zajednicama kako bi se spriječili incidenti i brzo reagiralo u slučaju potrebe. Oni također ističu važnost edukacije učenika o sigurnosnim pitanjima te suradnju s roditeljima kako bi se osigurala sveobuhvatna sigurnost u obrazovnim ustanovama.
Nadamo se da će Vlada i nadležne institucije ozbiljno pristupiti ovom pitanju te da će osigurati adekvatnu sigurnost u školama za sve učenike i osoblje. Važno je ulagati u preventivne mjere, edukaciju i suradnju kako bi se osiguralo mirno i sigurno okruženje za sve učesnike obrazovnog procesa. Očekujemo brze i učinkovite korake u rješavanju ovog problema kako bi se osigurala sigurnost i dobrobit svih učenika i osoblja u školama diljem Srbije.




