Srbija će u Italiji imati partnera za razvoj turizma, možemo zajedno da radimo

Slobodan Nikolić avatar

Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori je tokom otvaranja 46. Međunarodnog sajma turizma u Beogradu istakao značaj zajedničke saradnje između Srbije i Italije u cilju dodatnog razvijanja turizma. On je naglasio da bi obema zemljama uvodno koristile velike manifestacije kao što su Ekspo i Zimske olimpijske igre, koje će se održati naredne godine u Milanu i Kortini. Ambasador Gori je predložio da Srbija pokrene projekat pod nazivom „turizam korena“, koji bi dodatno ojačao turističke veze između dve zemlje.

Tokom svog obraćanja, Gori je naglasio kako Italija i Srbija dele duboke kulturne i istorijske veze, što stvara potencijal za razvoj turističkih aranžmana koji bi privukli posetioce sa obe strane. Kao primer, ambasador je pomenuo kako veliki događaji nude priliku za promociju različitih turističkih destinacija i iskustava.

Gori je takođe istakao značaj pripreme za predstojeće velike manifestacije, kao što su Zimske olimpijske igre u Kortini, koje će privući pažnju mnogih turista iz celog sveta. On je pozvao Srbiju da se poveže sa ovim događajima i iskoristi ih kao platformu za promovaciju svog bogatog kulturnog nasleđa, gastronomije i prirodnih lepota.

Pored toga, ambasador je ukazao na potrebu za boljim povezivanjem turističkih sektora u Italiji i Srbiji. Preporučio je da se osnuju zajedničke agencije za promociju turizma koje bi mogle da organizuju događaje, ture i radionice, kako bi se turisti bolje upoznali sa ponudom obe zemlje.

Gori je takođe napomenuo važnost digitalizacije i modernizacije turističkih usluga. On je istakao da je savremena tehnologija ključ uspeha u turističkoj industriji, te da bi zemlje trebale da ulože više u stvaranje digitalnih platformi koje će olakšati rezervaciju i planiranje putovanja.

Tokom sajma turizma, predstavljene su različite turističke ponude, a veliki broj izlagača demonstrirao je svoje proizvode i usluge. Ambasador je izrazio optimizam u vezi sa budućnošću turizma u Srbiji, naglašavajući da se očekuje rast broja turista u narednim godinama.

Gori je takođe ukazao na značaj održivog turizma, koji ne samo da doprinosi ekonomskom razvoju već i zaštiti životne sredine. On je preporučio da se razviju ekološke ture i programi koji će omogućiti posetiteljima da uživaju u prirodnim lepotama dok istovremeno pomažu u očuvanju tih resursa.

Prema podacima koje je izneo, turizam u Srbiji je zabeležio značajan rast, sa sve više posetilaca iz raznih delova sveta. Mnoge strane agencije prepoznale su potencijal Srbije kao atraktivne turističke destinacije, što je otvorilo vrata za nove investicije i saradnje u oblasti turizma.

Za kraj, Gori je naglasio značaj očuvanja kulturne baštine i tradicije, smatrajući da upravo te vrednosti čine turističku ponudu Srbije jedinstvenom i atraktivnom. On je pozvao sve aktere u turističkoj industriji da zajednički rade na stvaranju još bogatije i raznovrsnije ponude koja će privući turiste.

Ambasador Italije Lukas Gori je izrazio verovanje da će Srbija i Italija nastaviti da jačaju svoje veze kroz turizam, a da će predstojeći veliki događaji poslužiti kao odskočna daska za nova zajednička ostvarenja. U tom smislu, projekat „turizam korena“ bi mogao biti ključni korak ka unapređenju turističkog sektora i jačanju ekonomskih veza između dve države.

Slobodan Nikolić avatar

izbor urednika