Stotine Novosađana ispred suda čeka ishod saslušanja sugrađanina | Protesti u Srbiji Vijesti

Aleksandar Radosavljević avatar

Na protestu ispred suda u Novom Sadu, nekoliko stotina građana izrazilo je nezadovoljstvo zbog postupka pravosudnih organa nakon incidenta koji se dogodio tokom koncerta u subotu. Ova manifestacija organizovana je od strane Zbora građana „Futog“ i studenata koji su se povukli u blokadi zbog onoga što smatraju nepravdom prema jednom od njih, mladiću koji je priveden tokom haotičnih trenutaka na koncertu.

Tokom koncerta, incident je nastao kada je nekoliko ljudi počelo da gađa muzičare i prisutne farbom. Reakcija demonstranata bila je brza — jedan od njih je intervenisao kako bi zaštitio okupljene, ali je nažalost, nakon fizičkog sukoba, uhapšen od strane policije. Na ovaj način protestanti smatraju da su se branili, dok su, sa druge strane, napadači pušteni uz prekršajnu prijavu, što dodatno povećava gnev i frustraciju među okupljenima.

U pozivu na protest, organizatori su istakli da se ne radi samo o incidentu sa farbom, već o širem pitanju zaštite građanskih prava i slobode okupljanja. Njihov sugrađanin, koji je stao u odbranu okupljenih, postao je simbol otpora i pravde. Protestanti zahtevaju da se izvrši pritisak na vlasti kako bi se osiguralo da pravda bude zadovoljena i da se spreče slični incidenti u budućnosti.

U razgovoru sa Natašom Kovačev, lokalnom novinarkom koja prati dešavanja, ukazano je na to da su tokom protesta prisutni i predstavnici raznih organizacija za ljudska prava, kao i studenti koji se protive nasilju i bilo kakvom obliku agresije. „Ono što mi želimo je da se naše zajednice zaštite i da imamo pravo da se okupljamo bez straha,“ izjavila je jedna od učesnica protesta.

Protesti su planirani da traju do večernjih sati, sa nadom da će vlasti čuti njihove zahteve i preduzeti konkretne korake kako bi se osiguralo da se slični incidenti više ne ponavljaju. Organizatori su pozvali sve građane na solidarnost i jedinstvo, naglašavajući da je važno da se svi bore za svoja prava na adekvatan način, bez upotrebe nasilja.

Na protestu su se takođe mogli čuti različiti govori osude nasilja i pozivi na mir, a organizatori su naglasili da je njihov cilj da se ukazuje na problem nasilja, ne samo na koncertima, već i u širem društvu. „Ne želimo da naša deca rastu u atmosferi straha i nasilja,“ izjavila je jedna od govornica.

U međuvremenu, policija je bila prisutna u okolini kako bi obezbedila red, ali su protesti protekli mirno. Ipak, s obzirom na napetosti koje su se stvorile zbog celokupne situacije, bilo je očekivano da će dalje reakcije vlasti biti pod pažnjom javnosti.

Dok se čeka ishod saslušanja privedenog mladića, još uvek postoji mnogo neizvesnosti. Organizatori protestnog okupljanja optimistični su da će se situacija razjasniti i da će pravda preovladati. Oni takođe očekuju da će mediji pratiti situaciju i pružiti im podršku, kako bi javnost bila svesna problema koji se moraju rešiti.

Protesti u Novom Sadu, kao i slične akcije diljem zemlje, ukazuju na sve veće mesto koje građani zauzimaju u borbi za svoja prava. U svetu gde se često čini da glas pojedinca ne može biti od pomoći, okupljanje ljudi u cilju zajedničkog delovanja simbolizuje snagu zajednice i kolektivnog otpora.

Kako se večer približava, demonstranti ostaju ujedinjeni u borbi za pravdu, s nadom da će njihov glas biti saslušan i da će pobediti načela prava i jednakosti.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika