U Novom Pazaru, u subotu je održan protest pod nazivom „Sloboda vlada čaršijom“, koji je okupio studente i građane iz različitih gradova Srbije. Ovaj skup imao je za cilj da izrazi nezadovoljstvo građana, a posebno mladih, prema trenutnoj političkoj i društvenoj situaciji u zemlji. Mnogobrojni studenti su stizali u Novi Pazar peške i na biciklima, što je dodatno osnažilo duh solidarnosti i zajedništva među učesnicima.
Protest je započeo rano ujutro, kada su prvi studenti počeli da se okupljaju ispred Državnog univerziteta u Novom Pazaru. Očekivalo se da će broj prisutnih rasti tokom dana, a organizatori su se nadali da će poruka koju šalju dopreti do šire javnosti. Učesnici su nosili transparente sa raznim sloganima koji su ukazivali na probleme s kojima se suočavaju, uključujući borbu za veću slobodu govora, prava na protest, kao i protiv korupcije i političke nepravde.
Prema rečima organizatora, ovogodišnji protest bio je poseban po tome što je naišao na veliku podršku kako studenata, tako i drugih građana. Mnogi su isticali da je važno da mladi ljudi pokažu svoje mišljenje o budućnosti zemlje i da se bore za bolje uslove života i rada. Na skupu su se mogle čuti i izjave studentkinja i studenata, koji su govorili o svojim ličnim iskustvima i izazovima sa kojima se susreću u obrazovnom sistemu i na tržištu rada.
Jedan od ključnih govornika na protestu bio je lider studentskog pokreta, koji je u svom obraćanju ukazao na potrebu za promenama u društvu. On je naglasio da mladi imaju moć da utiču na promene i da je važna aktivnost svih građana bez obzira na godine. „Mi smo budućnost Srbije i zaslužujemo da budemo saslušani“, rekao je on.
Okupljeni su se potom uputili u šetnju centrom Novog Pazara, noseći transparente i uzvikujući slogane kako bi ukazali na svoje zahteve. U masi su se mogli čuti povici za slobodu, pravdu i protiv korupcije, kao i traženje odgovornosti onih koji obnašaju javne funkcije. Protest je, prema rečima organizatora, bio miran i dostojanstven, što je dodatno pokazalo ozbiljnost njihovog stava protiv sistema.
Osim što su se okupili da bi izrazili svoje nezadovoljstvo, mnogi učesnici su iskoristili priliku da sklope nova prijateljstva i razmene ideje o tome kako zajednički mogu raditi na unapređenju svoje sredine. Na kraju dana, u Novom Pazaru su se skupile različite grupe, uključujući umetnike, aktiviste i političke analitičare, kako bi zajedno razgovarali o strategijama za dalje akcije i inicijative u cilju poboljšanja društvenih uslova.
Rasprava koja je usledila nakon protesta ukazala je na potrebu za većim uključivanjem mladih u političke procese i donošenje odluka. Mnogi su se složili da je važno da se mladi ne povuku iz aktivizma, već da budu aktivni učesnici u borbi za svoja prava. Otvorene su i nove teme za buduće skupove, koji će se baviti pitanjima obrazovanja, zapošljavanja i zaštite ljudskih prava.
Na kraju dana, atmosfera u Novom Pazaru bila je ispunjena osnaženjem i nadom. Učesnici su napustili protest s osećanjem da su uspeli da prenesu svoju poruku, te da je njihov glas bio važan deo šire borbe za slobodu i pravdu u Srbiji. U tom smislu, protest „Sloboda vlada čaršijom“ predstavlja važan korak ka prenošenju poruka mladih ljudi koji žele da utiču na svoju budućnost, kao i na budućnost svoje zemlje.




