Studenti u blokadi na protestu ispred RTS-a | Srbija Vijesti

Aleksandar Radosavljević avatar

Studenti i građani okupili su se večeras ispred zgrade Radio televizije Srbije (RTS) kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo trenutnom situacijom na fakultetima. Naime, u pozivu na skup navedeno je da je RTS u svom drugom dnevniku objavio kako su Medicinski fakultet u Nišu, kao i Fakultet sporta u Novom Sadu, izašli iz blokade, što su studenti odmah demantovali. Protest se dogodio u trenutku kada je sve veći broj studenata odlučio da se suprotstavi vlastima, zahtevajući ispunjenje svojih zahteva.

Prema rečima reporterke Al Jazeere, okupljeni su uzvikivali parole poput „još smo u blokadi“, „pumpaj“ i „nije lepo lagati“, pokazujući time svoj otpor prema onome što smatraju dezinformacijama. Mnogi od njih su blokirali Takovsku ulicu u Beogradu, gde se nalazi sedište RTS-a. Na protest su se, nešto kasnije, pridružili i bajkeri, dodatno podstičući energiju okupljanja.

Studenti Medicinskog fakulteta u Nišu su na nedavnom plenumu doneli odluku o nastavku blokade fakulteta sve dok se njihovi zahtevi ne ispune. Oni su demantovali izjave dekana fakulteta, Aleksandra Mitića, koji je tvrdio da će nastava početi 15. aprila. Kako su istakli, predloženi datum obustave blokade nije konačna odluka, već samo potencijalna opcija koja zavisi od trajanja blokade.

U svom saopštenju, studenti su podsetili da za sprovođenje plana nadoknade putem online nastave fakultet mora imati posebnu licencu, za koju sumnjaju da je fakultet uopšte posedovao. Takođe, izjavili su da bi trajanje dobijanja te licence moglo potrajati najmanje šest meseci, što znači da bi uprava morala da je zatraži pre početka blokade. To dodatno podupire njihovu tezu da su trenutni planovi usvojeni improvizacijom i pravnim nejasnoćama.

Oni su zahtevali da se sporno saopštenje, koje smatraju obmanjujućim, odmah ukloni sa zvanične stranice fakulteta. U suprotnom, nastaviće da odbijaju ulazak na fakultet onima koji nisu deo blokade. Takođe, studenti su doneli odluku da zatraže smenu trenutne uprave fakulteta, uključujući dekana i dekanski kolegijum, za koje smatraju da ne reaguju adekvatno na njihove zahteve.

“Uprava Medicinskog fakulteta u Nišu ignoriše glas studenata i aktivno pokušava da potkopa našu borbu”, naveli su studenti, ističući da su njihove akcije u proteklih četiri meseca rezultirale sve većim nezadovoljstvom među studentima. Na zvaničnom sajtu fakulteta objavljen je Dinamički plan nadoknade nastave za školsku 2024/25. godinu, prema kojem bi nadoknađivanje nastave trebalo da počne 15. aprila, ali studenti smatraju da to nije dovoljno i tiče se samo lage.

Blokada Medicinskog fakulteta u Nišu započela je 16. decembra, a studenti su se tokom tog perioda organizovali u pokušaju da ostvare svoje zahteve. U tom kontekstu, okupljanje ispred RTS-a predstavlja simbol njihova otpora protiv onoga što opisuju kao manipulaciju sa informacijama od strane fakulteta i medija.

Uzbuđenje i energija na protestu jasno su pokazali da studenti nisu spremni da odustanu od svojih zahteva, te da će borba za pravednije obrazovne uslove trajati sve dok se ne postignu njihovi ciljevi. Očekuje se da će se ovakve akcije nastaviti i u narednim danima, a podrška građana može biti ključna za uspeh njihove borbe. Izgleda da su studenti spremni da svoj glas podignu još jače dok ne dobiju odgovore na svoja pitanja i zahtevaju bolje uslove za svoj obrazovni proces.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika