Širom Sjedinjenih Američkih Država i Kanade u nedelju su se održali protesti podrške studentima iz Srbije, koji već mesecima blokiraju fakultete i zahtevaju odgovornost zbog tragične smrti 15 ljudi na železničkoj stanici u Novom Sadu. Skupovi su se održali u mnogim gradovima, uključujući Vašington, Čikago, Boston, Majami, Los Anđeles i Toronto, a okupljeni su nosili transparente sa porukama solidarnosti.
U Vašingtonu se okupilo više desestina ljudi ispred zgrade Kongresa. Organizatori su ispred okupljenih razvili veliki transparent na kojem je pisalo „Vašington D.C. je uz vas“. Među okupljenima je bila i Maja Nikolić, koja živi u Vašingtonu od 2019. godine. Ona je istakla da se nada da će doći do promena u Srbiji koje će omogućiti ljudima da žive u boljem društvenom sistemu. „Želim zemlju u kojoj institucije rade svoj posao“, rekla je ona.
Nebojša, koji u Americi živi od 2000. godine, pridružio se protestu rečima potpore studentima. „Omladina je budućnost i nadam se da će doći do nekih promena“, izjavio je on. Milica, studentkinja iz Amerike, takođe se pridružila okupljanju, ističući potrebu za društvom u kojem važi vladavina prava.
U Čikagu, okupljeni su nosili transparente sa porukama „Izvan granica, ali ne izvan borbe“. Pavle Steković, organizator protesta, izrazio je svoje razočaranje stanjem u Srbiji i podržao studente u njihovim naporima za pravdu i promene. Protest u Čikagu bio je miran i okupio je dvostruko više ljudi nego prethodni put.
Slična atmosfera vladala je i u Los Anđelesu, gde se više od 100 ljudi okupilo u Venis Biču. Među prisutnima bili su i poznati glumci. U kišnom vremenu, održana su 15 minuta tišine za žrtve nesreće na železničkoj stanici. Danijela Mijailović iz Beograda je rekla da podržava proteste jer ne želi da trpi sistemsku korupciju koja može ugroziti život njene porodice.
Protesti su se održavali i na Floridi, u Majamiju i Tampi. U Majamiju je skup počeo u 11:52 i održana je tišina za žrtve iz Novog Sada. U poštedu su se pridružili ljudi iz različitih delova sveta, noseći transparente sa porukama podrške studentima. U Tampi je Miloš Galić rekao da su se okupili da pruže podršku studentima, koji se bore sa situacijom u Srbiji. „Nadamo se da će istrajati i da se promena već dešava“, dodao je.
U Hjustonu, protest je okupio oko 50 ljudi, koji su izražavali svoju podršku studentima u Srbiji. Srđan Lalatović je rekao da je srce ispunjeno kada vide koliko ljudi dolazi da pruži podršku. U Bostonu, okupljeni su noseći transparente poput „Boston je uz vas“, a Anja Braun iz Nantaketa je istakla koliko je važno pružiti podršku studentima.
Skupovi su se održali i u Toronto i Vankuveru, gde su prisutni demonstrirali svoju solidarnost. Na svim ovim protestima iz dijaspore izražena je potreba za promenama u Srbiji i podrška studentima koji se bore za bolje društveno okruženje.
Studentski protesti su usledili nakon tragedije u Novom Sadu, kada je na železničkoj stanici poginulo 15 ljudi zbog pada nadstrešnice. Studentski pokret zahteva objavljivanje svih relevantnih informacija o incidentu, povlačenje optužnica protiv demonstranata, kao i povećanje budžeta za visoko obrazovanje. Najavljuju dodatne blokade i aktivnosti u Beogradu, tražeći da se njihovi zahtevi ispune.
Učesnici protestâ u dijaspori ukazali su na važnost solidarnosti i zajedništva u borbi za pravdu i bolje sutra, ne samo za sebe, već i za sve građane Srbije. „Studenti su pokazali da imaju hrabrost i da se bore, i mi ćemo ih podržati“, poručili su gledajući ka budućnosti promene.




