Trumpove izjave o Gazi dodatno kompliciraju situaciju u Izraelu | Izrael

Aleksandar Radosavljević avatar

Različiti politički i stranački krugovi u Izraelu reagovali su na sastanak američkog predsednika Donalda Trumpa i premijera Benjamina Netanyahua. Pozdravljene su Trumpove izjave o premještanju stanovnika Pojasa Gaze i kontroli nad njime, za koje analitičari smatraju da su u skladu sa strategijama Tel Aviva u vezi sa sukobom svetinjama sa palestinskim narodom. Iako je izraelska politička scena zamućena i teško je tumačiti Trumpove poruke, analitičari ukazuju na to da ostavljaju kontradiktorne poruke.

Mnogi smatraju da su njegove rečenice sadržavale pretnje Palestincima, kao i naglose o eliminaciji vladavine Hamasa, ali su također uključivale pozive na normalizaciju odnosa između Izraela i Saudijske Arabije. Usprkos nejasnoćama, stručnjaci su saglasni da je Netanyahua susret s Trumpom značio političku zaštitu za njegovu vladu, omogućavajući mu da nastavi s politikom suprotstavljanja Palestincima u Gazi i na Zapadnoj obali bez sukoba s američkom administracijom.

Analitičari smatraju da Netanyahuova vlada, koja je pozdravila izjave iz Bijele kuće, namerava uskladiti svoje aktivnosti s pravcem koje Trump postavlja. To se odnosi na povratak zarobljenika i strateško usmeravanje ka normalizaciji odnosa sa Saudijskom Arabijom.

Dopisnica Haaretza iz Washingtona, Liza Rozovsky, navela je da je ozbiljnost Trumpovih izjava preuveličana i da su one više simbolične podrške Netanyahua nego konkretan plan za rešavanje sukoba s Palestincima. Rozovsky ističe da je jedini stvarni rezultat susreta mogućnost sporazuma o razmeni zarobljenika i druga faza pregovora o prekidu vatre.

U međuvremenu, Akiva Eldar, politički analitičar, smatra da je priroda susreta između Netanyahua i Trumpa više usmerena ka dobijanju vremena nego ka bilo kakvim odlučujućim potezima u vezi sa sukobom s Palestincima. On dodaje da Netanyahu pokušava manevrisati unutar svoje krhke koalicije, a da je nastavak rata u Gazi ili njegov kraj na američkoj strani.

Eldar takođe ukazuje na pritiske sa kojima se Netanyahu suočava unutar vlade, gde je od njega očekivano da nastavi s vojnim eskalacijama i projektima naseljavanja kako bi zadovoljio svoje koalicione partnere. On primjećuje da se Trumpova administracija, s jedne strane, zalaže za završetak sukoba, dok lideri religiozne cionističke stranke gube poverenje među svojim partnerima.

U kontekstu politike premještanja stanovnika Pojasa Gaze, Ameer Makhoul, istraživač u Centru za arapski napredak (CAP), smatra da su Trumpove izjave u skladu sa stavovima izraelske religiozne desnice, koji ih tumače kao historijsku priliku. Makhoul upozorava da su Trumpove izjave promenile javni politički diskurs u Tel Avivu, izazivajući sumnju u mogućnost ponovnog izbijanja rata.

Pojedini analitičari smatraju da se Netanyahuova vlada usmerava ka drugoj fazi sporazuma koja bi omogućila povratak zarobljenika, dok ekstremne desničarske stranke nastoje iskoristiti Trumpove reči kako bi pokrenule ideje o premještanju Palestinaca iz Gaze i Zapadne obale.

Makhoul dodatno napominje da je ekstremna desnica svesna da je sastanak između Netanyahua i Trumpa deo šireg političkog procesa i normalizacije odnosa sa Saudijskom Arabijom, ali izražava zabrinutost da bi takve traženja mogla dovesti do ideja o premještanju stanovnika. Ova situacija postavlja ozbiljna pitanja o budućem razvoju sukoba i mogućim rešenjima koja se nameravaju sprovoditi na terenu.

Sve u svemu, događaji u skorije vreme ukazuju na zamućenost i složenost političkih odnosa, kako unutar Izraela, tako i u širem kontekstu na Bliskom Istoku, pri čemu se postavljaju nova pitanja o sudbini izraelsko-palestinskih odnosa u svetlu nedavnih izjava i sastanaka ključnih lidera.

Aleksandar Radosavljević avatar