U Beograd stižu kolone studenata iz raznih krajeva Srbije, dočekuju ih hiljade građana | Beograd Vijesti

Aleksandar Radosavljević avatar

U poslednjim danima, Beograd je bio domaćin masovnih protestnih marševa koje su predvodili studenti iz različitih krajeva Srbije. Ovi marševi su okupili hiljade građana, a na ulicama su se mogli videti ne samo studenti, već i njihovi profesori, srednjoškolci, prosvetari, kao i radnici iz raznih sektora. Ljudi su se okupili u znak podrške studentima koji su odlučili da pešače do Beograda kako bi ukazali na svoje zahteve i probleme u obrazovanju.

Prva grupa studenata koja je stigla u Beograd došla je iz Niša, a njihovo putovanje od 200 kilometara privuklo je veliku pažnju javnosti. Ovi studenti, vođeni snažnim osećajem solidarnosti i željom za promenama, simbolizovali su odlučnost mladih da se bore za svoja prava. Međutim, nije bilo štedećih koraka u organizaciji ovog marša. Grupa je bila srdačno dočekana od strane okupljenih građana na Terazijama, koji su ih pozdravljali aplauzima i transparentima.

Među učesnicima marša mogli su se primetiti i sudionici iz drugih delova Srbije, uključujući studente iz Novog Sada. Njihovo okupljanje u Beogradu signalizovalo je širu mobilizaciju i želju za okupljanjem svih koji se osećaju nesigurno u trenutnom obrazovnom sistemu. „Naši zahtevi su jasni – tražimo kvalitetno obrazovanje i bolje uslove za studiranje“, izjavila je jedna od studentkinja koja je učestovala u maršu.

Protesti imaju za cilj da skrenu pažnju na niz problema s kojima se suočavaju studenti, kao što su visoke školarine, nedostatak resursa u institucijama i loši radni uslovi za profesore. Očekuje se da će se sutra održati veće okupljanje poznato kao “15 od 15”, zakazano za 16 sati na Trgu Republike, gde će se okupiti učesnici iz čitave Srbije. Organizatori najavljuju da će to biti trenutak kada će studenti, radnici i svi građani koji podržavaju njihove zahteve zajedno proslaviti jedinstvo i solidarnost.

Osim studenata i profesora, značajna podrška maršistima dolazi i od srednjoškolaca, koji su se pridružili protestima kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo trenutnim stanjem u obrazovnom sistemu. Mladi se suočavaju s problemima kao što su nedostatak kvalitetnog obrazovanja, loša infrastruktura škola, kao i neadekvatni uslovi za rad.

Profesori, koji takođe učestvuju u protestima, ističu ozbiljnost situacije u kojoj se nalaze. „Ne možemo više ignorisati probleme s kojima se suočavaju naši studenti. Moramo se boriti za bolji sistem, jer obrazovanje je osnov svakog društva“, rekao je jedan od nastavnika koji se pridružio protestnom maršu. Ovaj sentiment ponavlja se među mnogim učesnicima, koji smatraju da je potrebno preispitati i reformisati obrazovni sistem kako bi se obezbedila budućnost mladih.

Na ulicama Beograda oseća se energija zajedništva, dok su građani odlučni da se bore za bolje sutra. Organizatori ističu da je cilj ovog marša da okupe što više ljudi kako bi se čuo njihov glas i skrenula pažnja na hitne probleme u obrazovanju. Mnogi smatraju da je trenutni obrazovni sistem neodrživ i da su potrebne drastične promene kako bi se studenti i profesori osećali poštovano i podržano.

U svetlu ovih dešavanja, očekuje se da će protesti izazvati veliku pažnju medija i šire javnosti, te da će doprineti razgovoru o važnosti obrazovanja u društvenom razvoju. Sve oči su uprte ka Beogradu, gde se nadaju da će okupljanje “15 od 15” ostaviti trajan pečat u borbi za prava studenata i reforme obrazovanja u Srbiji.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika