U REKORDNIH 140 GRADOVA: Danas širom Srbije okupljanja građana protiv blokada

Berislav Janković avatar

Danas, u 18.30 časova, u rekordnih 140 gradova i opština širom Srbije, održaće se skupovi pod nazivom „Građani protiv blokada“. Ovi skupovi se organizuju peti vikend zaredom, a očekuje se veći broj učesnika nego ranije. Načinjeni su planovi i sve potrebne prozivodnje kako bi se ovaj događaj uspešno realizovao na više lokacija širom zemlje.

Neki od gradova gde se održavaju skupovi uključuju Novi Sad, gde će se manifestacija odvijati ispred hrama Svete Petke u Petrovaradinu. U Subotici, okupljanje će biti organizovano u parku Rajhla Ferenca kod Železničke stanice. U Bačkoj Topoli planiran je marš kroz ulicu Nikole Tesle do manifestacionog trga, dok će Somborci biti okupljeni na trgu Cara Uroša. U Kuli, okupljanje će se desiti u Lenjinovoj ulici, a Apatinci će se okupi ispred zgrade Opštine.

Skupove će pratiti i drugi zainteresovani građani iz raznih delova Srbije, a lista gradova se nastavlja sa Odžacima, Bačkom Palankom, Bački Petrovac, Bečejem, Beočinom, Temerinom, Srbobranom, Kikindom, Čokom, Adom, Senta, Zrenjaninom, Novom Crnjom, Sečanjem, Žitištem, Novim Bečejem, Vršcem, Pančevom, Kovin, Kovačicom, Belom Crkvom, Plandištem, Opovom, sve do Sremske Mitrovice.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, komentarisao je ove događaje, ističući da se radi o značajnom trenutku za građane. On je najavio da će se pridružiti jednom od skupova, konkretno na Banjici, u Voždovcu. Govoreći o organizaciji skupa, Vučić je napomenuo da je broj ljudi koji se odazivaju iznad svih očekivanja, a smatra da se nešto odvija u svesti ljudi, koji žele da se suprotstave trenutnoj situaciji i bore za svoje stavove.

„Ovo je prilika da se pokaže snaga građanskog otpora. Ljudi više ne žele da budu nezadovoljni ili da trpe, oni su svesni da je budućnost u njihovim rukama“, kazao je Vučić. Ovo je deo šireg pokreta građana koji se protive trenutnim blokadama, a okupljanja imaju za cilj da postave temelje za dalje delovanje i zajedničku borbu.

Očekuje se da će na skupovima biti prisutni različiti segmenti društva, uključujući građanske aktiviste, predstavnike političkih stranaka, kao i porodice i pojedince koji su direktno pogođeni trenutnim merama vlasti. Skupovi se zatvaraju sa jasnom porukom da građani žele promene i ne odustaju od svojih stavova.

Usled povećanog interesovanja, organizatori su pozvali sve učesnike da ostanu mirni i pokažu jedinstvo, bez obzira na razlike u mišljenjima. Voleli bi da na ovim skupovima prevlada duh zajedništva i podrške, kako bi se ostvarili ciljevi koji su postavljeni na početku ovih okupljanja.

Ova inicijativa odražava rastuću potrebu za aktivizam među građanima Srbije, a u svetlu trenutne političke i ekonomske situacije, ovi skupovi predstavljaju važno sredstvo za izražavanje nezadovoljstva i zahteva za pozitivnim promenama. Dok se večeras očekuje velika poseta, građani šalju jasnu poruku da su odlučni u svojoj borbi.

U narednim danima, trebalo bi pratiti razvoj događaja, kao i reakcije vlasti na okupljanje i poruke koje se šalju sa tih skupova. Očigledno je da je situacija u zemlji izazvala potrebu za okupljanjem i da će ovakvi događaji nastaviti da igraju ključnu ulogu u oblikovanju političkog pejzaža Srbije.

Berislav Janković avatar

izbor urednika