U Vašingtonu uz najviše državne počasti počela sahrana Džimija Kartera, na oproštaju Tramp i Bajden

Aleksandar Radosavljević avatar

Ceremonija sahrane bivšeg predsednika Sjedinjenih Američkih Država Džimija Kartera počela je danas uz najviše državne počasti u glavnom gradu Vašingtonu. Nakon početne ceremonije, Karterovo telo će biti sahranjeno u njegovom rodnom gradu Plejnsu u Džordžiji.

Kovčeg sa telom Džimija Kartera napustio je američki Kapitol uz počasnu paljbu, a povorka je zastala tokom izvođenja melodije „Pozdrav predsedniku“, koja je lična himna predsednika SAD. Orkestar američke mornarice svirao je melodiju dok je kovčeg spuštan niz stepenice Kapitola, gde su stajali uniformisani pripadnici Specijalne počasne garde.

Nakon početne ceremonije u Kapitolu, sledi državna sahrana kojoj će prisustvovati i aktuelni predsednik SAD Džo Bajden. Nakon toga, Karterovo telo će biti preneto u bazu Endrjuz u Merilendu, a potom u Fort Mur u Džordžiji. Na kraju, Carter će biti sahranjen u Plejnsu u Džordžiji u privatnoj ceremoniji.

Na državnoj sahrani će govoriti Džejson Karter, najstariji unuk bivšeg predsednika koji je trenutno na čelu odbora Karter centra, kao i Stiv Ford, unuk predsednika Džeralda Forda. Džimi Karter je preminuo 29. decembra u 100. godini, nakon što je kao predsednik redefinisao svoj život kao globalni humanitarac.

Karter će biti sahranjen pored svoje supruge Rozalin u Plejnsu, na parceli gde su živeli pre njegove kampanje za Senat i gde su proveli veći deo svog života zajedno. Tokom poslednja dva dana, desetine hiljada Amerikanaca je odevalo počast Karteru u Kapitolu, koji je bio predsednik SAD od 1977. do 1981. godine i dobitnik Nobelove nagrade za mir 2002. godine za svoj humanitarni rad.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika