Grupa za plasiranje reklama na online medijima GARM ugašena je samo nekoliko dana nakon što je X, vlasništvo Ilona Maska, podnio tužbu protiv nje tvrdeći da su se urotili protiv X-a kako bi mu uskratili prihode od reklama. Sudija još nije donio odluku o eventualnoj odgovornosti, ali kraj GARM-a označava privremenu pobjedu za Maska i izvršnu direktoricu X-a Linde Jakarino.
GARM tvrdi da su bili prisiljeni na gašenje jer nisu mogli poslovati i istovremeno plaćati značajne troškove za advokate, vještake i druge sudske troškove. Grupa je dobrovoljna inicijativa reklamne industrije koju vodi Svjetska federacija oglašivača i ima za cilj pomoći brendovima da izbjegnu da se njihove reklame pojavljuju uz nezakonit ili štetan sadržaj.
GARM je potvrdio da će se i dalje braniti na sudu od Maskove tužbe, iako CNN u svojoj analizi tvrdi da bi tužba mogla otjerati još više oglašivača iz X-a. U tužbi se navodi da se GARM zalagao da „kolektivno zadrži milijarde dolara u oglašavanju s Twittera“ zbog toga što je grupa smatrala da je platforma odstupila od standarda sigurnosti brenda nakon Maskove akvizicije krajem 2022. godine.
GARM je osnovan 2019. nakon pucnjave u novozelandskoj džamiji u Krajstčerču, kada su brendovi imali problema s postavljanjem oglasa pored nezakonitog ili štetnog sadržaja. Grupa je uspjela smanjiti ovakve oglase s 6,1% u 2020. na 1,7% u 2023. godini. Brendovi su izrazili sličnu zabrinutost nakon što je Mask kupio X 2022. godine, narušivši osnovni oglasni posao platforme.
Izvršna direktorica X-a Linda Jakarino izjavila je da urota protiv X-a ugrožava sposobnost kompanije da napreduje u budućnosti, te da su gubici na reklamama doveli kompaniju u dugoročan rizik.
Svi zainteresirani mogu pratiti novosti na Facebook i Instagram stranicama, kao i na X profilu.




