Ugasila se grupa koja je Masku stala na žulj

Nikoleta Tadić avatar

Grupa za plasiranje reklama na online medijima GARM ugašena je samo nekoliko dana nakon što je X, vlasništvo Ilona Maska, podnio tužbu protiv nje tvrdeći da su se urotili protiv X-a kako bi mu uskratili prihode od reklama. Sudija još nije donio odluku o eventualnoj odgovornosti, ali kraj GARM-a označava privremenu pobjedu za Maska i izvršnu direktoricu X-a Linde Jakarino.

GARM tvrdi da su bili prisiljeni na gašenje jer nisu mogli poslovati i istovremeno plaćati značajne troškove za advokate, vještake i druge sudske troškove. Grupa je dobrovoljna inicijativa reklamne industrije koju vodi Svjetska federacija oglašivača i ima za cilj pomoći brendovima da izbjegnu da se njihove reklame pojavljuju uz nezakonit ili štetan sadržaj.

GARM je potvrdio da će se i dalje braniti na sudu od Maskove tužbe, iako CNN u svojoj analizi tvrdi da bi tužba mogla otjerati još više oglašivača iz X-a. U tužbi se navodi da se GARM zalagao da „kolektivno zadrži milijarde dolara u oglašavanju s Twittera“ zbog toga što je grupa smatrala da je platforma odstupila od standarda sigurnosti brenda nakon Maskove akvizicije krajem 2022. godine.

GARM je osnovan 2019. nakon pucnjave u novozelandskoj džamiji u Krajstčerču, kada su brendovi imali problema s postavljanjem oglasa pored nezakonitog ili štetnog sadržaja. Grupa je uspjela smanjiti ovakve oglase s 6,1% u 2020. na 1,7% u 2023. godini. Brendovi su izrazili sličnu zabrinutost nakon što je Mask kupio X 2022. godine, narušivši osnovni oglasni posao platforme.

Izvršna direktorica X-a Linda Jakarino izjavila je da urota protiv X-a ugrožava sposobnost kompanije da napreduje u budućnosti, te da su gubici na reklamama doveli kompaniju u dugoročan rizik.

Svi zainteresirani mogu pratiti novosti na Facebook i Instagram stranicama, kao i na X profilu.

Nikoleta Tadić avatar

izbor urednika