Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je večerašnji upad u zgradu Matice Srpske tokom Svetosavske akademije „skandal nad skandalima“. Ova izjava došla je u kontekstu incidenta koji se dogodio na godišnjoj svečanosti koja slavi Svetog Savu, jednog od najvažnijih svetaca u srpskoj pravoslavnoj tradiciji. Brnabić je u gostovanju na TV Pink prikazala snimak koji dokumentuje upad određenih grupa, za koje je rekla da se bore protiv svega što je srpsko i da se odnose na prepoznate anarhiste. U svom izlaganju, ona je posebno pomenula osobu po imenu Mila Pajić, koja je prema njenim rečima, ključni akter ovih protesta.
Brnabić je osudila ponašanje koje je prekinulo svečanost, izražavajući frustraciju zbog napada na Matica Srpsku, instituciju koja ima značajno mesto u srpskoj kulturi i obrazovanju. „Da oskrnavite Svetosavsku akademiju veče uoči Svetog Save, pred ljudima koji su jedni od najučenijih, to je zaista nešto što se ne može oprostiti,“ dodala je. Predsednica je zatim ocenila da takvi postupci predstavljaju čisti fašizam i pitala se ko želi Srbiju u kojoj se ovako nešto može dogoditi.
U svezi s ovim incidentom, Brnabić je izjavila da je situacija izuzetno ozbiljna i da zahtevi koje postavljaju protestanti i oni koji se protive vladi nisu realni. Izjavila je kako smatra da je nemoguće ispuniti njihove zahteve jer ne postoji pravilan dijalog između strana i da često ne postoji ni razumevanje ko tačno čini tu ‘drugopartiju’. Takođe je kritikovala administrativne prepreke, naglašavajući da je birokratija u vezi sa protestima i zahtevanim dokumentima komplikovana.
Pominjući dodatnu dokumentaciju koju je objavilo Više javno tužilaštvo u Novom Sadu, Brnabić je izjavila da nije sigurna da li je ova faza građanskog bunta pri kraju, jer zahtevi ostaju nerealni. „Mislila sam da bi, s objavljivanjem novih informacija, moglo doći do nekih promena, ali čini se da su zahtevi takvi da ih je zapravo nemoguće ispuniti,“ kazala je ona.
Njen komentar se nadovezuje na širu sliku trenutne političke i društvene situacije u Srbiji, gde su protesti i nesuglasice u odnosu na vlast sve prisutniji. Brnabić je, konačno, ukazala na to da, dokle god postoji komunikacijski jaz među različitim stranama, rešenja će biti teška za postići. Ona je dala konkretan uvid u izazove sa kojima se suočava vlada, kao i u kompleksnost odnosa s građanskom zajednicom, te je naglasila potrebu za otvorenijim dijalogom i razumevanjem među svim stranama.




