Potpredsjednik Vlade Crne Gore Aleksa Bečić najavio je da će biti izgrađen spomenik bivšem mitropolitu Srpske pravoslavne crkve Amfilohiju, koji je preminuo prošle godine. Ministri iz Bošnjačke stranke i albanskih partija napustili su sjednicu vlade zbog odluke da se da saglasnost na podizanje spomenika. Mitropolit Amfilohije, koji je bio kontroverzan lik, bio je poznat po kritikama na račun Zapada i pripadnika crnogorske nacije, ali je takođe uživao veliki ugled među vjernicima. Ova odluka izazvala je podijeljene reakcije u društvu, pri čemu Bošnjačka stranka i Albanski forum iznose argumente zbog kojih ne podržavaju podizanje spomenika. Ministarka kulture i medija Tamara Vujović uputila je vladi predlog za davanje saglasnosti za podizanje spomenika, a ova odluka izazvala je kontroverze i napuštanje sjednice od strane određenih političkih partija. Iz Albanskog foruma ističu da je Amfilohije sijao mržnju prema različitim nacionalnim grupama i da ne priznaje njihove identitete, što su razlozi zbog kojih se odlučuju da napuste sjednicu. Ova odluka i rasprave oko nje pokazuju duboke podjele u društvu i političkom životu Crne Gore.
Vlada Crne Gore dala saglasnost za spomenik Amfilohiju, Bošnjaci i Albanci napustili sednicu

Podeli vest



