Vlada Crne Gore dala saglasnost za spomenik Amfilohiju, Bošnjaci i Albanci napustili sednicu

Aleksandar Radosavljević avatar

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Aleksa Bečić najavio je da će biti izgrađen spomenik bivšem mitropolitu Srpske pravoslavne crkve Amfilohiju, koji je preminuo prošle godine. Ministri iz Bošnjačke stranke i albanskih partija napustili su sjednicu vlade zbog odluke da se da saglasnost na podizanje spomenika. Mitropolit Amfilohije, koji je bio kontroverzan lik, bio je poznat po kritikama na račun Zapada i pripadnika crnogorske nacije, ali je takođe uživao veliki ugled među vjernicima. Ova odluka izazvala je podijeljene reakcije u društvu, pri čemu Bošnjačka stranka i Albanski forum iznose argumente zbog kojih ne podržavaju podizanje spomenika. Ministarka kulture i medija Tamara Vujović uputila je vladi predlog za davanje saglasnosti za podizanje spomenika, a ova odluka izazvala je kontroverze i napuštanje sjednice od strane određenih političkih partija. Iz Albanskog foruma ističu da je Amfilohije sijao mržnju prema različitim nacionalnim grupama i da ne priznaje njihove identitete, što su razlozi zbog kojih se odlučuju da napuste sjednicu. Ova odluka i rasprave oko nje pokazuju duboke podjele u društvu i političkom životu Crne Gore.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika