Voditi Beograd je kao desetoboj u atletici

Berislav Janković avatar

Biti gradonačelnik Beograda je izazov, rekao je Aleksandar Šapić u intervjuu za portal 24sedam. Govorio je o budućim planovima za razvoj Beograda, ključnim infrastrukturnim projektima, te ocenjivao dosadašnji tok svog mandata. Planira gradnju kružnih tokova i novih saobraćajnih rešenja za centar grada. Novi saobraćajni planovi uključuju digitalnu signalizaciju i napredne sisteme nadzora saobraćaja. Očekuje se da rešenja budu završena tokom zime.

Dodatne mere uključuju modernizaciju gradskog saobraćaja kroz proširenje kolovoza, poboljšanje pristupa novim infrastrukturnim tačkama, kao što su Novi srpski most i prodor nove metro linije. Novi srpski most će biti deo nove saobraćajne infrastrukture sa pristupnim saobraćajnicama i petljama.

Predviđeni dizajn mosta obuhvata dve saobraćajne trake sa tramvajskim delom i pešačko-biciklističkom stazom. Projekat će pomoći u povezivanju periferije sa centrom grada i optimizovati saobraćajne tokove. Metro sistem će dodatno poboljšati povezanost grada i omogućiti brži i efikasniji javni prevoz za Beograđane.

Šapić ističe važnost reforme javnog prevoza u Beogradu, sa planom da se u narednim godinama uvede više od 1500 novih vozila. Besplatan prevoz za sve građane je uveden kao deo reformi. Cilj je da se decongestioniraju saobraćajne rute i da se poboljša javni prevoz za sve stanovnike grada. Rezultati ovih mera su već vidljivi kroz veću protočnost vozila i smanjenje gužvi.

Šapić takođe naglašava značaj bezbednosne politike, posebno uvođenje novih kamera za video-nadzor. Projekat bezbednosti će uključivati video-nadzor u dvorištima vrtića i škola, sa softverima koji prepoznaju oružje i rizične predmete. Reforma javnog prevoza je ključna inicijativa za unapređenje gradskih usluga i infrastrukture.

Na pitanje o daljim političkim ambicijama, Šapić ističe da se neće kandidovati za novi mandat gradonačelnika Beograda. Želi da se fokusira na trenutne projekte i da se u potpunosti posveti služenju građanima. Želi Beograđanima srećnu i uspešnu 2025. godinu, te ih poziva da posete manifestaciju „Beogradska zima“ koja će trajati do kraja januara.

Berislav Janković avatar

izbor urednika