U ponedeljak, 15. septembra, na vojnom poligonu “Mogila” u Požarevcu, jedinice Vojske Srbije izvešće vežbe sa bojnim minsko-eksplozivnim sredstvima. Vežbe će se odvijati u periodu od 8 do 17 sati, a tokom tog vremena će na tom području biti zabranjeno kretanje svim osobama, stoci, motornim vozilima i stočnim zapregama. Ovo je stanovnicima i prolaznicima važno upozorenje kako bi se osigurala njihova bezbednost.
Poligonsko-strelišni prostor biće jasno obeležen crvenim barjačićima, kao i tablicama sa natpisima “Ne idi dalje – gađa se!“. Pored ovih obeležja, područje će biti dodatno osigurano prisustvom stražara. Vojska Srbije upozorava da je strogo zabranjeno bilo kakvo prikupljanje ili diranje nerasprsnutih projektila i njihovih delova, s obzirom na to da je to izuzetno opasno i može ugroziti život pojedinaca.
U saopštenju se naglašava da Vojska Srbije neće snositi odgovornost za nesreće koje mogu nastati nepoštovanjem ovih zabrana. Ova praksa ukazuje na značaj pridržavanja sigurnosnih mera koje su postavljene kako bi se zaštitili svi građani i sigurnosne snage tokom vežbi.
S obzirom na prirodu aktivnosti, važno je da svi koji se nalaze u blizini poligona budu svesni opasnosti i štite svoju i bezbednost drugih. Obaveza je svake osobe da se pridržava obeležja i upozorenja, kako bi se izbegli tragični incidenti.
Vojska Srbije se trudi da obezbedi efikasne i sigurne uslove za izvođenje svojih vežbi. Kroz redovne obuke, unapređuje se spremnost i opremljenost vojnika, što ujedno doprinosi i jačanju nacionalne bezbednosti. Ove vežbe predstavljaju bitan deo vojnog treninga, jer vojnici stiču iskustvo u radu sa minsko-eksplozivnim sredstvima, što je ključno za njihov dalji rad i operacije.
Važno je napomenuti da vežbe poput ovih ne samo da poboljšavaju veštine vojnika, već takođe podižu svest javnosti o pitanjima bezbednosti i potencijalnim opasnostima koje nosi nepropisno rukovanje eksplozivnim sredstvima. Na ovaj način, Vojska Srbije želi da ostvari bolju komunikaciju i saradnju sa civilnim sektorom, podstičući isto tako i edukaciju o bezbednosti.
Građani se podstiču da prate sve izveštaje i saopštenja nadležnih organa, kako bi bili informisani o svemu što se dešava u njihovoj okolini. Svaka informacija je značajna za očuvanje lične i kolektivne bezbednosti, te se preporučuje da se koristi i dostupna mobilna aplikacija kako bi se dobile najnovije informacije o vežbama i drugim važnim aktivnostima.
Uverava se građanstvo da će Vojska Srbije nastaviti da radi na povećanju bezbednosti, i da će se obavezno pridržavati svih zakonskih normi tokom izvođenja svojih operacija.




