Njemački auto div Volkswagen postigao je vansudsku nagodbu sa oštećenim kupcima u Austriji zbog skandala poznatog kao „Dieselgate“. Ovaj skandal započeo je 2015. godine kada je američka agencija za zaštitu životne sredine otkrila da je VW varao na testovima izduvnih gasova. Nakon toga, austrijsko udruženje za zaštitu potrošača je podnijelo 16 tužbi u ime 10.000 kupaca VW automobila. Volkswagen je na kraju pristao platiti 27 milijuna eura, iako su prvobitno tražili 60 milijuna eura odštete. U Njemačkoj se također vodi suđenje bivšem predsjedniku Volkswagena, Martinu Winterkornu, zbog njegove uloge u ovom aferi. Suđenje je počelo u septembru, ali je trenutno pauzirano zbog Winterkornove povrede. Trebalo bi se nastaviti sljedeće godine.
Volkswagen mora da plati 27 miliona evra

Podeli vest



