Vučević: Bilo bi rasprave o litijumu da opozicija nije uložila 150 amandmana

Berislav Janković avatar

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je vanredna sednica Skupštine Srbije o litijumu mogla da bude održana da, prema njegovim rečima, opozicija nije uložila 150 amandmana na čije obrazlaganje je potrošila vreme za raspravu. On je tokom gostovanja u emisiji “Direktno“ na televiziji Juronjuz ocenio da je dobro što je predsednica Skupštine Ana Brnabić sednicu u redovnom zasedanju zakazala za 7. oktobar, kao i da predsednik Srbije Aleksandar Vučić na tu sednicu ne treba da dođe, dok je Vlada spremna da učestvuje u raspravi ukoliko dobije poziv od predsednice parlamenta.

Vučević je istakao da opozicija ne želi da Vlada učestvuje u raspravi o litijumu, ali je rekao da je spreman da dođe ukoliko se proceni da treba da bude rasprave. Naglasio je da je Skupština „pravo mesto“ za debate o litijumu, ali je izrazio sumnju u mogućnost održavanja kvalitetne rasprave zbog sastava parlamenta.

Premijer je takođe istakao važnost održavanja rasprava u parlamentu, umesto na ulicama i trgovima, kako bi se izbegle neprijatne scene. Smatra da je bolje da se raspravlja i čuju teške reči i polemike u parlamentu nego na javnim mestima. Vučević je takođe izrazio stav da postoji utisak da se oko teme litijuma u Skupštini stvara posebna predstava.

Vanredna sednica Skupštine o litijumu izazvala je veliku pažnju javnosti, ali je zbog brojnih amandmana opozicije dovedena u pitanje njena realizacija. Premijer Vučević je ukazao da je važno da se debate o ovakvim temama dešavaju u okviru parlamenta, u skladu sa procedurama i pravilima.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić zakazala je redovnu sednicu za 7. oktobar, ali je vlada spremna da učestvuje u raspravi o litijumu ukoliko dobije poziv. Premijer je istakao da predsednik Srbije Aleksandar Vučić neće prisustvovati sednici, jer to nije bila inicijativa onih koji su tražili raspravu.

Opozicija je uložila veliki broj amandmana na sednicu o litijumu, što je dovelo do odlaganja događaja. Premijer Vučević je istakao da je bolje da se debate dešavaju u parlamentu, kako bi se osigurala kvalitetna rasprava i izbegle neprijatne scene na ulicama.

Srbija se i dalje suočava sa pitanjima vezanim za eksploataciju litijuma, a rasprava o ovoj temi u Skupštini trebalo bi da pruži mogućnost za otvorenu debatu i donošenje odluka u interesu građana.

U zaključku, premijer Miloš Vučević istakao je važnost održavanja rasprava u okviru institucija, poput Skupštine, kako bi se osigurala odgovorna i transparentna debata o važnim temama poput litijuma. Smatra da je bolje da se teške reči i polemike odvijaju u parlamentu, nego na ulicama, kako bi se očuvala dostojanstvena atmosfera i omogućilo donošenje informisanih odluka.

Berislav Janković avatar

izbor urednika