Vučić o nasilju u Valjevu, Novom Sadu

Berislav Janković avatar

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se građanima iz Palate Srbija, fokusirajući se na nasilje koje je zahvatilo zemlju u prethodnim danima. Tokom svog govora, Vučić je osudio aktuelna dešavanja, ističući da neka od tih eskalacija podsećaju na teškoće koje Srbija nije doživela decenijama.

Predsednik je naveo da su se neki građani pobunili, dok su bogatiji kritizirali situaciju, tvrdeći da ne mogu postati još bogatiji. „Neki kažu da je stradalo dete u Valjevu, ali to nije tačno,“ naglasio je on, dodajući da su takva dešavanja u Srbiji prisutna, iako se prethodnih godina smatralo da su gotovo nestala. Podsjetio je da istorijski, nasilje nije bilo prisutno otkako je završena kriza oko Informbiroa 1952. godine.

Vučić je posebno istakao da nije bilo ni Miloševićevih niti njegovih represivnih mera prema običnim ljudima: „Nikad nismo sebi dozvolili to.“ Kritikujući nasilje i teror, on je izrazio zabrinutost zbog situacije u kojoj su građani suočeni sa napadima od strane organizovanih grupa.

U nastavku svog obraćanja, predsednik je upozorio na vandalizam i nasilne napade na političke protivnike, spominjući napade na prostorije različitih stranaka, uključujući Socijalističku partiju Srbije i radikale. Naglasio je da se obratio s željom da pozove na mir, kako bi svi građani shvatili šta je normalno ponašanje.

Noćne napade je opisao kao pokušaj masovnog nasilja, sa potencijalno katastrofalnim posljedicama. Govoreći o situaciji u Novom Sadu, Vučić je rekao da su bili na ivici tragedije i da su samo srećom izbegnuti veći gubici. „Zamalo su ubili 300 ljudi te večeri,“ dodao je on, ukazujući na ozbiljnost situacije i nedostatak razumevanja za normalan život među određenim grupama.

Predsednik se osvrnuo na medijske spekulacije, koje su tvrdile da policija progoni novinare, označivši to kao laž. „Naša zemlja je u velikoj opasnosti, ne samo kao država, već i kao društvo,“ poručio je Vučić, naglašavajući da je normalan život običnih ljudi ugrožen. Upozorio je da banda vlada ulicama, potiskujući građane i time onemogućavajući im svakodnevne aktivnosti.

„Ugostitelji, frizeri, zanatlije ne mogu da zarađuju,“ naglasio je Vučić, kritikujući nasilje koje se događa na ulicama Beograda i Novog Sada, gde su ljudi ostavljeni bez mogućnosti za normalan život. „Oni misle da imaju pravo da tuku, pale i ruše, bez realnog legitimiteta,“ dodao je on.

Predsednik je upozorio da takvo ponašanje ne može dugo trajati i apelovao na građane da se okupe kako bi se zajedno borili za mir i stabilnost. On je pozvao ljude da razumeju važnost zajedništva i normalizacije situacije, ističući da svi moraju delovati odgovorno kako bi se prekinuo krug nasilja.

S obzirom na sve izazove s kojima se Srbija suočava, Vučić je naglasio da je važno da se spreči dalje pogoršanje situacije. „Naša zemlja može, i mora, biti bolja. Kako bismo to postigli, svi moramo učestvovati u izgradnji mira i razumevanja među ljudima.“ U ovakvim trenucima, jedinstvo i solidarnost su ključni za prevazilaženje krize koja se može ugroziti u bilo kojem trenutku.

Predsednik Vučić je na kraju zaključio da je u svima njima obaveza da se bore za bolju budućnost Srbije, naglašavajući potrebu za odgovornost i pritiscima kako bi se osigurala sigurnost svakog pojedinca u društvu.

Berislav Janković avatar

izbor urednika