Zakonom zabranili društvene mreže mlađima od 14 godina

Nikoleta Tadić avatar

Novi zakon u Americi zabranjuje deci mlađoj od 14 godina da koriste društvene medije

U Americi se nedavno desio svojevrsni presedan kada je guverner Floride, Ron Desantis, potpisao zakon kojim se deci mlađoj od 14 godina zabranjuje korištenje društvenih medija. Prema novom zakonu, mnogim platformama je zabranjeno da deca mlađa od 14 godina otvore naloge. Politicari tvrde da je pristup društvenim medijima štetan za njihov razvoj i mentalno zdravlje. Ova mera postavlja Floridu u red sa drugim državama, poput Arkanzasa i Jute, koje su takođe pokušale da kontrolišu upotrebu društvenih medija, izazivajući gnev tehnoloških kompanija i zagovornika slobode govora.

Prva verzija zakona je bila još rigoroznija, ali je Desantis potpisao kompromisnu verziju zakona, koju je predložio predsednik Predstavničkog doma Paul Renner. Prvobitni zakon bi blokirao sve naloge maloletnika mlađih od 16 godina na mnogim platformama društvenih medija. Novi zakon omogućava roditeljima da daju saglasnost deci od 14 i 15 godina da koriste aplikacije. Međutim, postoji odredba koja omogućava sudovima da ukinu tu saglasnost ukoliko smatraju da platforme predstavljaju opasnost za maloletnike. Takođe, izbačena je odredba koja nalaže platformama društvenih medija da provere starost korisnika, ostavljajući to kompanijama da odluče kako će ispuniti zahteve.

Novi zakon cilja na funkcije koje mogu izazvati zavisnost, poput beskonačnog skrolovanja, metrika „reakcija“ poput lajkova, video-snimci sa automatskom reprodukcijom i funkcije striminga i notifikacije. Protivnici ovog zakona, među kojima prednjači Meta, tvrde da krši osnovna prava na slobodu govora i oduzima autoritet roditeljima.

Ron Desantis je istakao da društveni mediji predstavljaju opasnost po decu, čak i u njihovom domu, gde se deca osećaju bezbedno. Zakon je predstavljen kao korak ka zaštiti mentalnog zdravlja dece i prevenciji potencijalnih opasnosti online prostora.

Drugi političari podržavaju ovu meru, tvrdeći da je važno zaštiti decu od potencijalno štetnih uticaja društvenih medija. Neki čak smatraju da bi ovaj zakon mogao biti model za donošenje sličnih mera u drugim državama u Americi.

Iako zakon donosi određene restrikcije, postoje i skeptici koji upozoravaju da će ovakve mere samo probuditi interesovanje dece za društvene medije i čak ih učiniti privlačnijim zbog zabrane. Takođe, postavlja se pitanje koliko je realno sprovesti zabranu za tako veliki broj dece i kako će se to tačno kontrolisati u praksi.

U svakom slučaju, ova mera Floride predstavlja prvi korak ka regulaciji korištenja društvenih medija među decom, što će svakako izazvati rasprave i kontroverze u narednom periodu. Ostaje videti kako će se zakon primeniti u praksi i da li će zaista imati željeni efekat na zaštitu dece od potencijalnih opasnosti online sveta.

Nikoleta Tadić avatar

izbor urednika