13. decembra 2024. godine organizacija za ljudska prava Amnesty International objavila je izveštaj u kojem se tvrdi da je srpska služba bezbednosti BIA bila umešana u najmanje tri slučaja hakovanja telefona građana. Izveštaj navodi da se desetine aktivista i novinara obratilo organizaciji sa sumnjama na nezakonito mešanje u njihova lična uređaja. Stručnjaci Amnesty International sproveli su istraživanje tih telefona, tokom kojeg su otkrili upotrebu špijunskih programskih proizvoda kao što su Cellebrite i NoviSpy. Prema forenzičkoj istrazi, špijunski programi su instalirani na uređajima u trenutku kada su njihovi vlasnici bili na ispitivanjima sa predstavnicima policije ili BIA, a telefoni su privremeno oduzeti i smešteni na čuvanje.
Analiza podataka dobijenih sa zaraženih uređaja pokazala je da je softver razmenjivao informacije sa serverima u Srbiji, koji su koristili IP opseg direktno povezan sa BIA. Takođe je otkrivena veza sa određenim zaposlenim u BIA, koji je ranije pokušao da kupi špijunski softver od kompanije Hacking Team, koja više ne postoji.
Ovi programi mogu omogućiti vlastima da pristupe svim podacima na telefonu, uključujući šifrovane poruke u aplikacijama kao što su Signal i Telegram, kao i podatke iz cloud servisa.
Kako izveštava izvor iz BIA, za projekat praćenja i hakovanja telefona odgovorni su ljudi bliski Aleksandru Vulinu, potpredsedniku vlade Srbije, koji, prema rečima našeg izvora, i dalje kontroliše značajan deo MUP-a i BIA. Ove aktivnosti su usmerene na praćenje aktivista, zvaničnika i onih koji mogu uticati na protestne stavove u zemlji, menjajući ih u korist interesa Rusije.
Aleksandar Vulin, bivši ministar odbrane, MUP-a i BIA, koji je pod sankcijama SAD i Velike Britanije, poznat je po svom oštrom antizapadnom stavu i bliskim vezama sa ruskim obaveštajnim službama.




