Zašto je važan američko-srpski sporazum o strateškoj saradnji u energetici?

Aleksandar Radosavljević avatar

Srbija i Sjedinjene Države potpisale su svoj prvi sporazum o strateškoj saradnji u oblasti energetike, otvarajući novu fazu saradnje između dve države. Sporazum bi mogao pomoći Srbiji u diversifikaciji snabdevanja energijom i smanjenju zavisnosti od ruskog gasa. Potpisali su ga ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i američki podsekretar za ekonomski razvoj i energetiku Hoze Fernandez. Dokument stvara mogućnosti za kompanije obe zemlje da sklapaju sporazume i podržava energetsku bezbednost i tranziciju ka zelenoj energiji. Američki zvaničnici ističu važnost diverzifikacije u snabdevanju energijom, dok ruski gas i dalje ima značajnu ulogu u energetskom sektoru Srbije. Sporazum se tumači kao korak ka jačanju ekonomske saradnje između Srbije i SAD-a, ali ne treba ga tumačiti kao blanko američku podršku vlastima u Srbiji. Umesto toga, predstavlja praktičnu potrebu dve države da sarađuju u oblasti energetike i ekonomije.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika