Završen dvodnevni protest u Novom Sadu i blokada Mosta slobode, studenti počistili ulice za sobom

Aleksandar Radosavljević avatar

Studenti su u nedelju u 18 časova završili dvodnevnu blokadu Mosta slobode u Novom Sadu, odlučeno je na plenumu održanom ranije tog dana. Kada su se okupili na mostu, studenti i građani su ispunili prostor oko Bulevara oslobođenja sjajem sveća i porukama solidarnosti, čisteći mesto od tragova boravka koji su nastali tokom dva dana okupljanja.

U nedelju ujutro, tačno u 15 časova, učesnici protesta su se okupili kako bi produžili blokadu koja je prvobitno započela dan ranije. Redar na skupu objavio je da nije moguće prebrojati sve prisutne, ali da su oni jednoglasno odlučili da produže blokadu za još tri sata. „Dok se ne usvoje studentski zahtevi, nema stajanja“, poručio je redar okupljenima.

Noć na Mostu slobode protekla je mirno, bez incidenata, a okupljeni su jutro započeli muzikom i igrom kola. Građani koji su im se pridružili tokom dana, pružili su hranu i tople napitke, dok su neki studenti postavili šatore u obližnjem Limanskom parku, gde su gledali filmove.

Ova blokada je organizovana u znak sećanja na tragičan incident koji se dogodio pre tri meseca kada je nadstrešnica na železničkoj stanici u Novom Sadu pala, usmrdivši 15 ljudi. Dok su restorani i kafići u okolini radili punim kapacitetom, programi su se odvijali i pored mosta, uključujući trenutak tišine kako bi se odala počast nastradalima.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, komentarisao je tokom vikenda proteste, naglašavajući da je dijalog ključan za rešavanje problema. On je pozvao profesore da učestvuju u razgovorima sa studentima, dodajući da će novi izbori biti neizbežni ako ne dođe do formiranja nove vlade nakon ostavke aktuelnog premijera.

Na Vučićevu poruku reagovao je dekan Hemijskog fakulteta Goran Roglić, navodeći da univerzitet odgovara samo na zvanične pozive na razgovore, a ne putem medija. Iako je istakao mogućnost susreta, naglasio je da zvanični kanali komunikacije moraju biti uspostavljeni.

Tokom nedelje, taksisti iz Beograda su organizovali prevoz studenata nazad u glavni grad. Više od 200 taksi vozila je krenulo iz Beograda da pomogne studentima koji su proveli dva dana na protestu. Taksista Sava Jovanović naglasio je da je doprinos taksista u ovoj situaciji dužnost, jer su svi roditelji studenata.

Pored Novog Sada, protesti su se proširili na različite gradove putem solidarnosti. U Nišu, studenti i građani okupili su se kako bi odali počast žrtvama minutom tišine, a zatim su se organizovali u protestne šetnje. Transparenti poput „Mama, danas me nije ubila korupcija“ nosili su snažnu poruku.

Pored toga, građani iz Grocke su takođe organizovali protestnu šetnju u znak podrške blokadi, a okupljali su se i na pojedinim mestima u Beogradu, gde su nosili transparenete i svirali u pištaljke.

U Smederevu, Šapcu, Jagodini i drugim mestima, građani su podržali blokade, što ukazuje na rastuću potporu zahtevu za pravdom i odgovornošću. Dodatno, od ponedeljka, nastava u školama širom Srbije će biti obustavljena kao deo prosvetnog pokreta koji podržava studente.

Ova situacija pokazuje duboko nezadovoljstvo građana i studenata prema trenutnom stanju u zemlji i želju za promjenom. Protesti i blokade nastaviće se dok se ne ostvare zahtevi, a organizatori poručuju da je solidarnost važnija nego ikada.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika