Novo geološko istraživanje otkrilo je da je jezgro Zemlje bogato zlatom, koje „curi“ kroz plašt i dospeva u Zemljinu koru. Studija o izotopima pronađenim u vulkanskoj steni koja je iscurila iz dubina ispod litosfere istakla je prisustvo dragocenih metala, uključujući zlato. Ovi metali su prvobitno procurili iz jezgra pre nego što su počeli svoje dugotrajne putove ka površini, nošeni konvekcijskom magmom. Ova saznanja prenosi „Science Alert“ iz zbornika naučnih radova „Nature“.
Geohemičar Nils Mesling sa Univerziteta u Getingenu u Nemačkoj pojasnio je da su prvi rezultati istraživanja pokazali da su naučnici „doslovno pogodili zlato“. Njihovi podaci potvrdili su da materijal iz jezgra, uključujući zlato i druge dragocene metale, prolazi kroz Zemljin plašt. Iako se zlato može naći u Zemljinoj kori, procenjeno je da je njegova količina tu samo mali deo od ukupne mase u planeti. Više od 99% zlata se smatra da je smešteno u metalnom jezgru. Ta količina bi bila dovoljna da prekrije sve kopnene površine u debljini od 50 centimetara.
Spoljno jezgro Zemlje počinje na dubini od oko 2.900 kilometara, dok je centar planete oko 6.400 kilometara ispod površine. Dok se Zemlja formirala, teži elementi su potonuli kroz mekano unutrašnje jezgro i završili u diferenciranom jezgru, u procesu poznatom kao „gvozdena katastrofa“. Takođe, meteorska kiša je donela dodatno zlato i teške metale do kore.
Prethodna istraživanja su pokazala da primordijalni helijum i izotopi teškog gvožđa curi iz Zemljinog jezgra, ali se nije znalo koliko metala na površini potiče iz jezgra, a koliko iz svemira. Novi metod analize je predložen koristeći izotope dragocenog teškog metala zvanog rutenijum, koji se razlikuju po broju neutrona.
Izotopi rutenijuma u Zemljinom jezgru imaju minimalne razlike u odnosu na one na površini, ali Mesling i tim su razvili tehnike koje su im omogućile da ih razdvoje. Proučili su rutenijum izvučen iz vulkanskih stena na Havajskim ostrvima i otkrili značajno viši nivo rutenijuma-100, izotopa koji potiče iz jezgra.
Ovo otkriće sugeriše da svi siderofilni elementi, koji su „potonuli“ u jezgro tokom mladosti Zemlje, curi iz jezgra. Pored rutenijuma, to uključuje elemente kao što su paladijum, rodijum, platina i zlato. Međutim, ti elementi se ne pojavljuju velikom brzinom, a ne može se jednostavno iskopati do dubine od 2.900 kilometara kako bi se došlo do zlata.
Istraživanje otkriva nove aspekte Zemljine strukture koji bi mogli biti primenljivi i na druge stene. Mesling ističe kako njihovi nalazi pokazuju da Zemljino jezgro nije tako izolovano kao što se ranije verovalo. Sada se može dokazati da ogromne količine pregrejanog materijala plašta, nekoliko stotina kvadriliona metričkih tona stena, potiču sa granice između jezgra i plašta, dižući se ka površini da formiraju okeanska ostrva kao što su Havaji.
Ova saznanja prokazuju novu perspektivu na to kako osnovni elementi dolaze do površine iz jezgra. Istraživači nastavljaju da proučavaju procese koji oblikuju našu planetu i kako su ti procesi možda slični onima na drugim stenovitim planetama. Ovo otkriće ne samo da ima važnost za razumevanje geologije Zemlje već i uticaj na razmišljanja o sličnim planetarnih strukturama unutar svemira.