Nevladina organizacija Condrik Tenerife, koja se bavi istraživanjem i očuvanjem ajkula i raža na Kanarskim ostrvima, nedavno je objavila zapanjujući snimak odraslog „crnog morskog đavola“, poznate dubokomorske ribe. Ova neobična vrsta primetila je usred dana, gotovo na samoj površini vode, oko dva kilometra od obale Tenerifa. Ovaj događaj preneo je španski sajt 20minutos.es.
Riba, koja je poznata pod latinskim imenom Melanocetus johnsonii, primećena je 26. januara blizu obale Plaja San Huan, u opštini Gia de Isora na Tenerifima. Morska biologičarka Laja Valor je za špansku agenciju EFE izjavila da su do sada u ovoj oblasti zabeleženi samo larve ili mrtvi primaci ove vrste, pa je susret s odraslim jedinkama na tako maloj dubini izuzetno redak.
„Videli smo ga kada smo se već vraćali u luku. Prošli smo pored njega i primetila sam nešto crno što nije ličilo na plastiku ili nešto slično. Bilo je čudno i neobično“, rekla je Valor. Nakon što su se približili ribi, proveli su nekoliko sati posmatrajući je.
Nažalost, biologija nije delovala u korist ovog jedinstvenog stvorenja. Valor je primetila da riba „nije bila u dobrom stanju“ i ubrzo je uginula. Istraživači su pokušavali da utvrde uzroke njenog iznenadnog pojavljivanja na površini, kao i razloge njenog gubitka. Valor je naglasila da nije jasno zašto je riba završila na toliko plitkom području. Postoji nekoliko teorija koje bi mogle objasniti bolest ili slabljenje koje je možda dovelo do ovog neobičnog ponašanja.
Nakon što je potvrđeno da je riba umrla, istraživači su je preneli u Muzej prirode i arheologije (Muna) u gradu Santa Kruz de Tenerife, gde će biti podvrgnuta daljim analizama. Iz Condrik Tenerife naglašavaju kako je riba tako blizu površine mogla isplivati zbog raznih faktora – bolesti, jakih struja ili čak zbog bekstva od predatora.
Melanocetus johnsonii je u stvari deo porodice Melanocetidae, koju karakterišu dubokomorske ribe poznate kao „crni morski đavoli“. Naziv ove vrste na grčkom znači „crno veliko morsko stvorenje“. Pored tog naučnog imena, riba ima i nekoliko drugih lokalnih naziva, među kojima su i grbava riba pecač, grbava udičarka, grbavi crni morski đavo, kao i Džonsonova riba pecač. Ovaj drugi naziv nosi u čast britanskom naučniku Džejmsu Džonsonu, koji je prvi primerak otkrio još 1863. godine na Madeiri.
Ovaj incident je izazvao veliko interesovanje među naučnicima i ljubiteljima prirode, s obzirom na to da je ovakvo viđenje dubokomorskih vrsta na površini izuzetno retko. Prikazivanje ovih vrsta, koje su obično skrivene u mračnim dubinama okeana, pruža jedinstven pogled na biodiverzitet i tajne morskog života. Ribska vrsta poput „crnog morskog đavola“ je važan deo ekosistema mora, a njihovo izumiranje bi moglo imati ozbiljne posledice po morsku biologiju.
Ovo otkriće takođe podstiče dalju raspravu o zaštiti morskih ekosistema i očuvanju raritetnih vrsta. Zbog uočene patnje ovog jedinstvenog stvorenja, potrebna su dodatna istraživanja koja će pomoći u razumevanju uzroka njegovog iznenadnog ponašanja i smrti. Morska biologija je kompleksna i često misteriozna, te elementi kao što su promene u životnoj sredini ili ljudski uticaji mogu značajno uticati na zdravlje morskih ekosistema.
Proučavanje ovakvih pojava je ključno za očuvanje prirodne ravnoteže i prijeko potrebno za budućnost naših okeana.