Može li Rod Blagojevich postati američki ambasador u Beogradu? | Aleksandar Vučić

Aleksandar Radosavljević avatar

U poslednje vreme, među srpskom dijasporom u Sjedinjenim Američkim Državama, pojavila se zanimljiva priča o mogućem imenovanju Roda Blagojevicha za američkog ambasadora u Srbiji. Ovaj bivši guverner Illinoisa služi kao simbol povezanosti između srpske zajednice u Americi i trenutne američke politike. Naime, Blagojevich je odslužio osam godina zatvora zbog optužbi za korupciju, a njegovo moguće imenovanje postavlja brojna pitanja u vezi sa sopstvenim političkim zatezanjem.

Rod Blagojevich potiče iz porodice koja ima korene u Srbiji; njegov otac, Radisav, emigrirao je iz okoline Kragujevca, dok je njegova majka, Mila Govedarica, poreklom iz Hercegovine. Radisav je bio aktivan tokom Drugog svetskog rata kao četnik, što je Blagojevich često isticao u svojim izjavama. Njegov politički put u Americi doprineo je rastu pro-srpskih organizacija, koje su se posebno mobilizovale tokom predsedničkih izbora, formirajući grupu „Srbi za Trumpa“.

U kontekstu nedavne političke situacije, imenovanje Blagojevicha moglo bi biti od koristi za srpsku zajednicu. Naime, tokom njegovog delovanja u okviru organizacije „Srbi za Trumpa“, Blagojevich je podržavao ideje Donald Trumpa, a samim tim i nastojanje da se osnaže veze između Srbije i SAD-a. Zanimljivo je i to da su njegovu političku podršku nastavili mnogi u dijaspori, čime je postao prepoznatljiv lik unutar pro-srpskih krugova.

Međutim, s obzirom na to da je senat većinom demokratski, postavlja se pitanje kako bi bio prihvaćen njegov izbor. Mnogi veruju da bi demokrate sigurno bile protiv nominate, dok bi republikanac mogao biti podeljen, s obzirom na Blagojevichovu prošlost. Njegovo hapšenje i osuda zbog 17 optužbi za korupciju, uključujući traženje mita, još uvek su sveža u sećanju javnosti. I pored tog opterećenja, Blagojevich ističe da smatra da je žrtva politički motivisanog gonjenja i da se nada da će jednog dana prozoriti istinu o svom slučaju.

Nakon puštanja na slobodu, Blagojevich je posetio Srbiju gde se sastao sa predsednikom Aleksandrom Vučićem. Tom prilikom, pohvalio je Vučićeve ekonomske rezultate i naglasio sličnost između opsadnog stanja u Americi i Srbije, ističući da ih isti ljudi često mrze. S obzirom na njegovu bliskost sa Trumpom, nije iznenađujuće što se spekuliše da bi njegova nominacija mogla biti motivisana potrebom da se ojačaju veze između dve zemlje u svetlu recentnih političkih događanja.

Pored Blagojevicha, spominje se i Branko Brnovich, republikanac i državni tužitelj iz Arizone kao potencijalni kandidat za mesto ambasadora. Brnovich potiče iz porodice koja je emigrirala iz bivše Jugoslavije. Njegova biografija dodatno pokazuje vezu sa srpskim korenima i predstavlja još jednu opciju za američku administraciju koja nastoji da ojača prisustvo u regionu.

S obzirom na političku klimu i izazove s kojima se suočava kako srpska dijaspora, tako i američka administracija, jasno je da će nastavak razgovora o potencijelnim ambasadorima biti od ključnog značaja. Dok su Blagojevich i Brnovich dva moguća kandidata, predstojeći događaji i reakcije Senata će biti ključne za formiranje buduće diplomatske uloge SAD-a u Srbiji. U tom smislu, imenovanje ambasadora može značajno uticati na sveobuhvatne odnose između Beograda i Vašingtona, te razvijanje političke svesti unutar srpske zajednice u Americi.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika