Na trasi Koridora 10, koja se proteže od Beograda, preko Niša, do granice sa Severnom Makedonijom, u toku su intenzivni radovi na dugoočekivanoj petlji „Vranjska Banja“. Ova petlja, o kojoj se govori od početka gradnje auto-puta, predstavlja ključni projekat za lokalnu zajednicu i šire područje.
Ukupna vrednost radova na petlji iznosi oko 12 miliona evra. Na tenderu raspisanom u decembru prošle godine, angažovana su preduzeća iz Vranja, Beograda i Novog Pazara kao izvođači radova. Prema preliminarnim procenama, petlja bi mogla biti puštena u rad početkom sledeće godine, s mogućnošću da se radovi završe i ranije.
Stanovnici Vranjske Banje su godinama tražili ovu petlju, koja će biti od presudne važnosti za razvoj tranzitnog turizma, naročito tokom letnjih meseci kada je ovaj pravac najfrekventniji za putnike ka Grčkoj. U slučaju da turisti žele da se odmore u Vranjskoj Banji, trenutno su primorani da svrate do Vranja i koriste stari put do ove jedine „kraljevske banje“ na jugu Srbije.
Pre šest godina, direktor „Puteva Srbije“ Zoran Drobnjak izjavio je da Vranjska Banja iz bezbednosnih razloga ne može dobiti pristupnu petlju. Ipak, pronađeno je arhitektonsko rešenje koje će omogućiti pristup, bez ugrožavanja sigurnosti saobraćaja, čime će Banjčani moći da ubiraju profit od turizma.
Dragan Sentić, predsednik opštine Vranjska Banja, istakao je podršku čelnih ljudi države, posebno predsednika Aleksandra Vučića, kao ključnu za realizaciju projekta. On je u razgovoru za „Novosti“ naglasio da je pristup auto-putu od vitalnog značaja za razvoj lokalne ekonomije.
Petlja „Vranjska Banja“ biće u obliku trube i biće povezana sa ostalim saobraćajnicama. Trenutna veza između Vranjske Banje i Vranja ostvaren je magistralnom prugom i starim čeličnim mostom preko Južne Morave. Sentić je naglasio da će ova petlja imati nacionalni, a potencijalno i međunarodni, turistički značaj, jer će posredno povezivati branu Prvonek i skijalište „Besna kobila“.
Takođe se radi na povećanju smeštajnih kapaciteta u ovom području. U završnoj fazi je izgradnja impozantnog hotela, koji gradi kompanija „Milenium tim“. Ovi projekti će dodatno unaprediti turističku ponudu Vranjske Banje, koja je poznata po svojim mineralnim vodama.
Za one koji planiraju put ka Grčkoj ovog leta, Vranjska Banja nudi povoljne uslove smeštaja. Cene prenoćišta kreću se već od 20 evra, dok se obrok može naći za 500 dinara, a piće za stotinak dinara. Pored toga, posetioci mogu uživati u blagodetima banje koja se ponosi najtoplijom mineralnom vodom u Evropi, čija temperatura dostiže 94° do 111° stepeni, s kapacitetom od 140 litara u sekundi.
U specijalnoj bolnici Vranjske Banje postoje kade koje nose imena članova kraljevske porodice koji su boravili ovde. Po svemu sudeći, izgradnja petlje „Vranjska Banja“ predstavlja ključni korak ka unapređenju infrastrukture i širenju turističke ponude, što će pozitivno uticati na lokalnu ekonomiju i kvalitet života stanovnika ovog kraja.