Nezapamćena tragedija zadesila je Severnu Makedoniju kada je u Kočanima, u diskoteci „Puls“, život izgubilo više od 60 mladih ljudi. Povodom ovog strašnog događaja, Igor Stoimenov, jedan od preživelih, podelio je svoje potresne uspomene iz tog užasnog noći. Tokom trajanja požara, Igor je zadobio teške povrede i bio smešten na lečenje u Beograd, gde su se zdravstveni radnici iz Srbije nesebično posvetili njegovom oporavku.
Igor, 30-godišnji mladić iz Kočana, pre tragedije radio je na benzinskoj pumpi, a uvek je bio strastven u vezi sa sportom. Kako je rekao, sport je bio njegov način života, a pre tragedije se vratio treninzima i dijeti. Diskoteka „Puls“ bila je omiljeno mesto okupljanja svih omladinskih generacija u ovom malom gradu, i Igor je često tu provodio vreme sa prijateljima.
Ono što se desilo te noći igoru se i dalje čini kao teško sjećanje. „O tome ne mogu da govorim, jednostavno me previše pogađa,“ rekao je. On i drugi preživeli su gotovo dva meseca izbegavali razgovor o tragediji tokom lečenja u Beogradu, što je dodatno otežalo njihovo emotivno stanje.
Igorove povrede bile su ozbiljne, pretrpeo je opekotine na rukama i glavi, a zahtevi za hirurškim intervencijama su bili višestruki. “Morao sam da nosim zavoje, nije bilo moguće da pomeram ruke, a bolovi su bili nesnosni.” Zahvaljujući stručnim lekarima u Srbiji, Igor je dobio potrebnu medicinsku pomoć i presadjenu kožu, a s tim su se smanjili i njegovi bolovi.
Nakon oporavka, Igor se vratio u Makedoniju i prisetio se kako je celokupno lečenje u Srbiji najbolje što je mogao da doživi. “Sada sam počeo sa fizičkom terapijom i trudim se da ponovno funkcionišem kao pre požara,” rekao je. Njegova odlučnost i želja da se oporavi su očigledni, ali je i svesnost o težini svoje situacije prisutna.
Osim hvalospeva o lekarima, Igor se posebno zahvalio svej građanima Srbije, a posebno svom ličnom lekaru i medicinskom osoblju koje je bilo uz njega tokom celog procesa. “Hvala vam na svemu, vraćate veru u ljudskost,” rekao je emotivno.
Igorova majka, Blagica Stoimenov, bila je nesebično uz svog sina tokom celog procesa lečenja. Prizor kada je prvi put videla svog sina nakon požara ostavio je snažan utisak na nju. “Ne mogu da opišem tu bol,” navela je kroz suze. I ona je iskoristila priliku da izreci zahvalnost prema srpskom narodu za podršku i empatiju, ističući kako su svi bili zaista ljubazni prema njima.
„Nije svakodnevno to što smo prošli, i sramota me što je ovako nešto moglo da se desi u našem gradu,“ rekla je igorova majka, uz osvrt na sistemske propuste u Severnoj Makedoniji. Krivicu je prebacila na vladajuće strukture, ističući kako su mladi ljudski životi platili cenu bezbednosnih propusta. Naglasila je da su vlasti trebalo da preduzmu ozbiljnije mere u vezi sa bezbednošću ovakvih objekata.
Na kraju, Igor i njegova porodica naglasili su važnost gastrointestinalnih reformi u društvu kako bi se ovakvi incidenti sprečili u budućnosti. “U ovom trenutku se postavljaju pitanja o budućnosti. Naša deca zaslužuju sigurnost. Mi, kao roditelji, moramo da se borimo za njihovo pravo na sigurnu budućnost,” zaključila je Blagica sa željom da se ovakve tragedije nikada više ne ponove.




