Odlazak ‘rezača troškova’: Zašto je Musk napustio Trumpa | Elon Musk

Aleksandar Radosavljević avatar

Milijarder i šef Tesle, Elon Musk, juče je objavio da se povlači sa mesta čelnika Odjela za učinkovitost vlade (DOGE), u kojem je imao zadatak da smanji federalnu potrošnju. Ovaj korak dolazi u trenutku kada se Musk približava kraju svog mandata kao posebni vladin savetnik, a njegov odlazak je usledio nakon značajnog neslaganja s predsednikom Donaldom Trumpom oko novog zakona o porezima i rashodima.

U objavi na društvenoj mreži X, Musk je naglasio da je njegovo vreme u administraciji stiglo do kraja i zahvalio se Trumpu na prilici da doprinese smanjenju rasipničkog trošenja. On je istakao da bi misija DOGE-a trebala da se učvrsti vremenom, postajući način života u vladi.

Muskov mandat, koji je Trump imenovao, trajo je nešto više od četiri meseca, što je bilo gotovo maksimalno dopušteno vreme po zakonu. Tokom aprila, Musk je najavio da će se njegov fokus uskoro preusmeriti na vlastite poslovne projekte, ali je istakao da će nastaviti raditi na vladinim pitanjima nekoliko dana sedmično.

Jedan od ključnih razloga za njegovo neslaganje s predsjednikom Trumpom bio je novi zakon o potrošnji, poznat kao „Jedan veliki lijepi zakon“. Musk je izrazio razočaranje zbog zakona koji, prema njegovom mišljenju, povećava budžetski deficit i potkopava njegov rad u DOGE-u. Trump, s druge strane, stao je u odbranu zakona, ocenjujući ga kao korisnog i izražavajući želju da ga dalje pregovara.

Novi budžetski zakon obuhvaća više od hiljadu stranica i predviđa različite politike koje podržava Trumpova administracija. Osim mera koje produžavaju poreske olakšice iz 2017. godine, zakon uključuje i finansiranje Trumpove inicijative za „masovne deportacije“ i jačanje sigurnosti na granici.

Musk se suočio s brojnim izazovima tokom svog kratkog mandata. Osim neslaganja oko budžetskog zakona, imao je sukobe i s drugim zvaničnicima administracije, uključujući glavnog trgovinskog savetnika, koji je kritikovao zbog povećanja tarifâ.

Sada kada se Musk povlači sa mesta u DOGE-u, ostaje neizvesno šta će dalje biti s ovom agencijom. Trump nije imenovao naslednika, a budućnost DOGE-a izgleda neizvesno. Musk je bio zadužen za smanjenje federalnog finasiranja, što je uključivalo smanjenje zaposlenosti i ukidanje vladinih programa. Uz to, i on i Trump tvrdili su da su otkrili prevare vredne milijarde dolara u vladinim programima.

U analizi Muskovog nasleđa, neki stručnjaci su izrazili zabrinutost zbog mogućih negativnih posledica ovih mera. Colleen Graffy, bivša diplomata, upozorila je da će DOGE imati teškoće bez Muskovog vođstva, ističući da je njegova podrška bila ključna za agenciju. „DOGE će se verovatno mučiti još neko vreme,“ rekla je Graffy.

Muskova uloga u smanjenju broja federalnih službenika izazvala je oštre kritike javnosti. Kritičari su ukazivali da su sredstva izgubila mnoge važne državne službenike i da će posledice biti dugoročne.

Do kraja februara, glavni uredi USAID-a bili su gotovo zatvoreni, nakon što je od oko 1.600 zaposlenih, većina bila otpuštena ili pošaljena na dopust. Kako su se situacije razvijale, sudovi su intervenisali, zabrinuti zbog mogućih kršenja ustavnih prava u okviru DOGE-a.

Lisa Gilbert, aktivistkinja za prava potrošača, opisala je DOGE kao „mantru uništenja“. Ona je naglasila da je Muskovo nasleđe povezano sa gubicima radnih mesta i smanjenjem finansiranja ključnih programa.

Max Yoeli, istraživački saradnik, upozorio je da Muskov kratak mandat može imati trajne posledice na američke političke i ekonomske procese. „DOGE-ovo slabljenje državnih kapaciteta može predstavljati ozbiljne rizike za budućnost američkog ekonomske otpornosti,“ kazao je on.

Elon Musk, kao ključna figura tokom ovog turbulantnog perioda, ostavlja iza sebe kontroverzno nasleđe. Njegov uticaj na administraciju može se sagledati kroz prizmu smanjenja federalnih kapaciteta i preispitivanja vladinih funkcija, dok će posledice ovih odluka verovatno trajati dugi niz godina.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika