Održan koncert u čast legendarnog Đorđa Marjanovića!

Dajana Tomašević avatar

Svečani koncert „Veče sećanja na Đorđa Marjanovića“ održan je sinoć u punoj mts Dvorani, na dan rođenja ovog legendarnog pevača jugoslovenske zabavne muzike. Ovaj događaj okupio je mnoge poznate izvođače koji su izvodili hitove Đorđa Marjanovića, koji je bio aktivan od 1931. do 2021. godine.

Na koncertu su nastupili Dušan Svilar, Princ od Vranje, Sergej Trifunović, Zorana Pavić, Dejan Cukić, Marko Louis, Nada Pavlović, Bernarda, Suzana Petričević, Knez i Srđan Prorok (Pro Rock). Pevače je pratio Revijski orkestar Radio-televizije Srbije pod dirigentskom palicom Olge Biserčić. Tokom večeri, prisutni su uživali u brojnim arhivskim televizijskim i filmskim snimcima Marjanovića, što je dodatno obogatilo program i stvorilo emotivnu atmosferu.

Dejan Cukić je otvorio koncert izvodivši pesmu „Zvižduk u osam“. S setom se prisetio da je ovu pesmu izveo na istoj sceni u prisustvu samog Marjanovića, naglasivši kakvu je ljubav publika imala prema tom velikanu. „Đorđe nije bio samo pevač i zabavljač – bio je fenomen,“ izjavio je Cukić, koji je potom s velikim entuzijazmom izveo i pesmu „Romana“, bacivši sako u publiku na Marjanovićev način i zasluživši gromoglasne aplauze.

Cukić je svoj nastup dodatno obogatio koreografijom uz pesmu „Kerol“, dok su „Devojko mala“ zajednički izveli Nada Pavlović i Marko Louis, koji je iskazao zahvalnost Marku Marjanoviću zbog prilike da učestvuje u koncertu. Knez je izveo „Tvist“ i „Stjuardesu“, dok je Princ od Vranje, predstavnik Srbije na nedavnoj „Evroviziji“, otpevao „Đavole“ i „Natali“. Dušan Svilar je sa lakoćom izveo „Beograde“, dok se Pavlović pridružila za emocionalnu „Potraži me u predgrađu“, šaljući srce Marjanoviću.

Pevačica Bernarda Bobovečki izvela je „Bam bam“, a Zorana Pavić „Od ljubavi do mržnje“. Srđan Prorok (ProRock) je izveo „Samo dugme na kaputu“. Pavić je najavila pesmu „Milodra“, prisetivši se trenutaka kada je imala priviligiju da nastupa zajedno s Marjanovićem.

Glumica Suzana Petričević izvela je „Tri godine te sanjam“, Bobovečki je otpevala „Ti si mala garava“, dok je Svilar izveo „Nikad nije kasno“. Na kraju koncerta, svi izvođači su se okupili da otpevu „Hvala vam prijatelji“, što je izazvalo burne aplauze i oduševljenje publike.

Voditeljka programa, Kristina Radenković, podsetila je na značaj Marjanovića za jugoslovensku muzičku scenu, rekavši: „On nas je naučio da se peva srcem, a živi punim plućima.“ Marjanović je bio poznat po svojim inovacijama na sceni, prva je u jugoslovenskoj muzici skinuo sako i bacio ga u publiku, izazivajući time euforiju među obožavaocima.

Njegova popularnost se razvijala od šezdesetih godina, a njegov stil izvodjenja stvorio je brojne obožavaoce širom Jugoslavije. Koncerti u Domu sindikata, sada poznatom kao mts Dvorana, obeležavali su njegov rad. Zanimljivo je da su nezadovoljni tretmanom Marjanovića na festivalu „Beogradsko proleće“ priredili prve ulične demonstracije u tadašnjoj komunističkoj Jugoslaviji. Njegova popularnost van zemlje ogledala se i kroz uspešne turneje po Sovjetskom Savezu, što dodatno oslikava njegov uticaj kao umetnika.

Koncert „Veče sećanja na Đorđa Marjanovića“ organizovan je uz podršku porodice Marjanovića i Muzičke produkcije i Zabavnog programa RTS. Ovaj događaj ne samo da je bio prilika za proslavu života i dela Đorđa Marjanovića, već je i podsetnik na važnost muzike i umetnosti u povezivanju generacija i stvaranju dugotrajnih uspomena.

Dajana Tomašević avatar

izbor urednika