Studenti skinuli prsluke, žandarmerija brani prostorije SNS-a u Novom Sadu | Srbija Vijesti

Aleksandar Radosavljević avatar

U Novom Sadu se situacija zahuktava nakon incidenta koji je uzburkao javnost. Studenti su, kao znak protesta, skinuli zastave Srbije sa prostorija Srpske napredne stranke (SNS) i potom ih zasuli jajima. Ovaj čin dolazi u trenutku kada se očekivala odluka Višeg suda u Novom Sadu o pritvoru trojice aktivista SNS, koji su optuženi za fizički napad na studente krajem januara.

Prema informacijama koje iznosi novinar Petar Alimpijević, Viši sud je odlučio da ukine pritvor trojici aktivista, dok je četvrtom određena mera kućnog pritvora. Svi ovi mladići su u pritvoru proveli više od četiri meseca, a njihovi advokati tvrde da su bili pod pritiskom tokom svog boravka iza rešetaka. Sud je, prilikom donošenja odluke, kao olakšavajuću okolnost uzeo u obzir činjenicu da većina okrivljenih nije ranije osuđivana.

Incident koji je izbio 28. januara, kada su aktivisti SNS-a napali studente, doveo je do velikih turbulencija u političkoj sceni. Tokom tog napada, jednoj studentkinji je polomljena vilica, što je izazvalo ogorčenje među studentima i šire javnosti. Reakcija na ovaj događaj bila je brza, a tadašnji premijer Aleksandar Vučić i gradonačelnik Novog Sada, Miloš Vučević, suočili su se sa pritiscima da preduzmu mere protiv nasilja.

Pritisak na vlast je postao naročito izražen dok su pristalice SNS-a pretili da će blokirati zgradu pravosudnih tijela u Novom Sadu dok aktivisti ne budu pušteni iz pritvora. Ovaj potez otkriva složenu dinamiku između stranaka i protesta, a javnost je ostala podeljena o tome kako treba reagovati na izvore nasilja.

Protesti u Novom Sadu postali su intenzivniji nakon vesti o puštanju iz pritvora aktivista. Mnogi studenti i građani su izašli na ulice kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo i zahtevaju odgovornost onih koji su učestvovali u napadima. Njihovi zahtevi uključuju ne samo pravdu za napadnute studente, već i promene u načinu na koji se vlast postavlja prema nasilju i nepravdi.

U međuvremenu, situacija u Novom Sadu i dalje se prati sa velikim interesovanjem. Policija je bila prisutna na mestima okupljanja protestanata, a situacija je ostala mirna, ali napeta. Protesti su se održavali nekoliko dana zaredom, a javne skupove su pratili aplauzi, povici i transparenti sa porukama protiv nasilja.

Kritičari vlasti i SNS-a ističu kako je važnost ovakvih protesta ne samo u traženju pravde za pojedince, već i u širem društvenom kontekstu. Oni ukazuju na potrebu za reformama u pravosudnom sistemu i većom zaštitom prava građana, posebno mladih.

U odgovoru na proteste, vlasti su zbrane izjave kako bi umirile situaciju, naglašavajući da podržavaju pravo na mirno okupljanje i slobodu izražavanja, ali upozoravaju na nameru da očuvaju red. Međutim, svakodnevni život u Novom Sadu promenjen je zbog tenzija koje su izbijale usled nasilnih incidenata.

Kako se situacija razvija, mnogi se pitaju kako će se vlasti nositi sa rastućim napetostima i hoće li proći zakonske mere koje će sprečiti slične incidentne u budućnosti. U međuvremenu, studenti i njihovi simpatizeri ostaju odlučni da se bore za pravdu i sigurnost u svom okruženju.

Ovaj incident i njegovi posledici mogli bi imati dugoročne posledice, ne samo za učesnike, već i za širu političku scenu u Srbiji. S obzirom na trenutno nezadovoljstvo među mladima i studentima, budućnost će sigurno doneti nova pitanja i izazove za vlasti. Javni dijalog o nasilju i njegovim uzrocima postaje sve hitniji, a građani zahtevaju odgovore i odgovornost.

Aleksandar Radosavljević avatar

izbor urednika